Search Google Appliance


Events

PSU Length of Service Awards reception
Tuesday, March 10, 2009 - 3:00pm

Faculty and staff who have served the University for 20, 25, 30, and 35 years of service will be honored at a Length of Service Awards reception. Portland State Provost Roy Koch, vice presidents Lindsay Desrochers and Cassie McVeety, and PSU general counsel, Chip Lazenby, will present the awards. The PSU community is encouraged to attend and congratulate their colleagues.

When:
Tuesday, March 10th, 2009
Where:
Smith Memorial Student Union Ballroom, room 355
Time:
3:00 pm

35 YEARS OF SERVICE
Donnie Carpenter,
Library
Kathy Grove,
School of Business Administration
Nancy Koroloff,
School of Social Work
Charlie Miller,
Facilities

30 YEARS OF SERVICE
Carl Abbott,
Urban Studies and Planning
Sarah Andrews-Collier
, Theater Arts
Bruce Brown,
Chemistry
Bradford R. Crain,
Mathematics and Statistics
Deborah Duffield,
Biology
Sharon Elteto,
Library
William Fischer,
Foreign Languages
Walton Bernard Fosque
, Art
Janice Haaken
, Psychology
Robert Harmon
, School of Business Administration
Veda Kindle
, Admissions
Richard Koontz
, Facilities
Margaret Neal
, Institute on Aging
Wanda Packard
, Business Affairs
Judith Patton
, Fine and Performing Arts
Richard Sapp
, School of Business Administration
Victoria Sparks
, College of Liberal Arts and Sciences
Douglas Stake
, Facilities

25 YEARS OF SERVICE
William Becker
, Center for Science Education
F. Rudolf Beyl
, Mathematics and Statistics
John Cieply
, Facilities
George Cook
, Facilities
Laszlo Csanky
, Computer Science
Dennis Grunes
, Independent Study
Laurence Kominz
, Foreign Languages
Gil Latz
, International Affairs
Lauren Leong
, Library
Inger Olsen
, Foreign Languages
Suzanne Otnes
, Campus Security
Marek Perkowski
, Electrical and Computer Engineering
Trevor Smith
, Civil Engineering
Wendy Stewart
, Library
Carl Wamser
, Chemistry

20 YEARS OF SERVICE
Ronald Babcock
, Music
L. Barton
, Architecture
Steven Bleiler
, Mathematics and Statistics
Susan Bruce
, Facilities
Connie Cash
, Anthropology
Thomas Chenoweth
, Education
Marek Elzanowski
, Mathematics and Statistics
Charles Gray
, Music
Ann Harris
, Office of Information Technologies
Warren Harrison
, Computer Science
Tom Johnson
, School of Business Administration
Theresa Kaimanu
, Public Administration
Adrienne Karinen
, Extended Studies
Bruce Keller
, Theater Arts
Teresa Lee
, Oregon Center for Career Development in Childhood Care and Education
Pui Leung
, Physics
Meiru Liu,
School of Business Administration
Hanoch Livneh
, Education
Mike Lund,
Athletics
Timm Menke
, Foreign Languages
Lorraine Mercer,
English
Paula Mike
, School of Social Work
Eileen Mueller
, Auxiliary Services
Curt Peterson
, Geology
Candyce Reynolds
, Educational Leadership and Policy
Angela Rodrigues, Science Support Center
Ronald Talarico
, Regional Research Institute
Richard Tymerski
, Electrical and Computer Engineering
Pamela Wagner
, Admissions